Granit

Granit - najlepszy materiał na wykonanie nagrobka. Bardzo trwały spełniający wszystkie warunki zastosowania zewnętrznego (odporne na mróz, śnieg, deszcz). Duży wybór kolorystyczny i duża rozpiętość cenowa od 600 zł do 1500 zł za m2.

Granit – skała głębinowa składająca się głównie ze skaleni, kwarcu, magnetytu, apatytu. Najbardziej rozpowszechniona skała skorupy ziemskiej. Granit jest najbardziej twardym i odpornym na warunki atmosferyczne materiałem naturalnym (mróz, śnieg, kwaśne deszcze). Jednak są też w sprzedaży granity, które nie nadają się do stosowania na zewnątrz, ponieważ budowa i skład wewnętrzny tych granitów charakteryzuje się nasiąkliwością wody – co w czasie zimy powoduje rozmrażanie materiału.

Niektóre granity mają domieszki żelaza co powoduje, że stosowane na zewnątrz pod wpływem wody robią się rude czyli rdzewieją (nie estetycznie wyglądają).

Występują też granity, których górna warstwa ma mikro pęknięcia umożliwiające wodzie dostanie się w głąb kamienia.

Jednak w ogromnej większości granity to materiały niezawodne , trwałe, o wielorakim zastosowaniu (zewnętrznym i wewnętrznym). Idealnie nadają się na parapety, lady, schody, posadzki.